Węgrów

Polski Ład w powiecie węgrowskim – nie tylko nadrabianie zaległości

Region Śr. 27.10.2021 07:17:19
27
paź 2021

Ponad 94,3 miliona złotych – tyle trafi do powiatu węgrowskiego oraz tworzących go gmin i miast w ramach Polskiego Ładu. 26 października w starostwie poszczególne samorządy odebrały promesy finansowania swoich projektów. Duża część dotyczy podstawowej infrastruktury, takiej jak wodociągi, kanalizacja i drogi. Ale są i takie związane z oświatą, kulturą i opieką społeczną.

Przyspieszenie gospodarki po „koronawirusowym” spowolnieniu, nadrobienie zaległości w podstawowej infrastrukturze, podniesienie poziomu życia na wsi i w małych miastach, aby ich mieszkańcy nie uciekali z nich do dużych miast lub za granicę. Takie są cele „Polskiego Ładu” dla samorządów, o czym przypomnieli przybyli do węgrowskiego starostwa przedstawiciele sejmowej większości. Senator Maria Koc zapowiedziała, że rozstrzygnięty właśnie nabór był pierwszym, ale nie ostatnim w ramach tego programu. Drugi ma być ogłoszony jeszcze przed końcem bieżącego roku, a następne w roku przyszłym. Poseł Krzysztof Tchórzewski przypomniał, że nasza część Mazowsza nie załapała się na unijny program „Polska Wschodnia”, a potrzeby ma podobne do objętych nim województw podlaskiego czy lubelskiego. Obecny program pozwala to nadrobić, tym bardziej że biurokracja jest w nim ograniczona do minimum. Poseł Daniel Milewski życzył, by tak jak samorządowcy nie zawiedli się na finansowaniu, tak mieszkańcy gmin nie zawiedli się na realizacji zamierzonych projektów. Poseł Maciej Górski dodał, że pieniądze otrzymali prawie wszyscy wnioskujący, poza nielicznymi wyjątkami, gdzie przekroczono maksymalne wartości dotacji.

Przyjmujący symboliczne czeki samorządowcy cieszyli się z dużych pieniędzy, choć zarazem trochę niepokoili, czy znajdą wykonawców w rozsądnych cenach i akceptowalnych terminach. Skoro wszyscy naraz ruszają do inwestycji, może być trudno o ręce do pracy – ale z drugiej strony, jest to też okazja dla okolicznych firm, aby zwiększyły swój potencjał.

Jednym z największych beneficjentów jest Miasto Węgrów, które otrzymało ponad 13 mln zł na salę sportową przy Szkole Podstawowej nr 1. – W tym projekcie, który mamy zresztą praktycznie skończony, jest ważny element: sale lekcyjne, których zaczynało tam brakować. Sama hala zaspokoi potrzeby zarówno sportowe, jak i edukacyjne. Inwestycję tę wspiera finansowo również samorząd województwa mazowieckiego, kumulujemy w nim więc środki z różnych źródeł. Obawa o „górkę” na rynku usług budowlanych oczywiście jest, ale nie mamy wyjścia: trzeba zaczynać. Bez tego finansowego wsparcia nie bylibyśmy w stanie w ogóle do tego podejść – powiedział Radiu Podlasie burmistrz Paweł Marchela.

Miasto i Gmina Łochów liczy się z tym, że wrzucone na rynek 23 miliardy złotych mogą być trudne do szybkiego „strawienia”, ale nie traci optymizmu. – Mamy dobre doświadczenia z przetargami. W ostatnich latach kończyły się cenami około jedną trzecią niższymi od kosztorysowych – mówi burmistrz Robert Gołaszewski. Za pieniądze z Polskiego Ładu gmina chce rozbudować sieć kanalizacyjną o trzeci kolektor, co pozwoli spokojnie projektować kolejne jej odcinki. Otrzymała na ten cel 9,25 mln zł, a do tego jeszcze ponad 2,5 mln na remonty ulic w miejscowości Gwizdały.

Gmina Grębków dostała ponad 10 milionów złotych na budowę wielofunkcyjnego budynku użyteczności publicznej. – Kosztorys opiewa na 12 milionów, więc ta dotacja praktycznie rozwiązuje problem. Wniosek składaliśmy bazując na cenach materiałów i usług z lipca. Od tamtej pory ceny wzrosły, ale mamy nadzieję, że po nowym roku jednak zrobi się trochę taniej. Obawiam się jednak czego innego: już teraz wykonawcy mówią, że brak im rąk do pracy i mają kłopot z „przerobieniem” posiadanych zamówień. Przy wysypie nowych terminy mogą ulec dalszemu wydłużeniu. Na szczęście w tym programie w ciągu pół roku musimy tylko rozpisać przetarg, a terminy zakończenia i rozliczenia nie są określone – mówi wójt Bogdan Doliński. Jeśli chodzi o zapowiadane kolejne nabory, to pomysłów nie zabraknie. W kolejce czekają inwestycje drogowe i modernizacja szkoły podstawowej w Grębkowie.

Gmina Korytnica dostała 4,25 mln na adaptację budynku, w którym ma się ulokować dom kultury i dzienny dom pobytu dla seniorów. – Liczymy się z tym, że może być trudno o wykonawców, ale podołamy – mówi zastępca wójta, Grażyna Chrupek. A wójt Stanisław Komudziński dodaje: – Wodociągi mamy zrobione już dawno, a w przyszłym roku kończymy kanalizowanie ostatnich gospodarstw. Budynki oświatowe mamy poremontowane, budujemy trzecią salę sportową, mamy też niezły budynek urzędu gminy. Podstawowe potrzeby mamy zaspokojone, możemy więc pomyśleć o kulturze. Na przyszłość myślimy o modernizacji boiska piłkarskiego.

Gmina Liw rozbuduje szkołę podstawową w Ruchnej. – Poza częścią szkolną będzie tam umieszczone również przedszkole. Drugą inwestycją będzie modernizacja oczyszczalni ścieków w Starejwsi: zwiększenie przepustowości i modernizacja technologii. Łącznie na te dwie inwestycje uzyskaliśmy ponad 10 mln złotych – mówi wójt Bogusław Szymański. Dodaje, że kosztorysy były aktualizowane do ostatniej chwili przed złożeniem wniosków i liczy, że ceny z przetargów nie będą wiele większe.

Gmina Miedzna bierze ponad 2 mln zł na przydomowe oczyszczalnie ścieków, remont kilometrowej drogi i modernizację oświetlenia ulicznego. Wójt Tadeusz Okulus liczy się ze wzrostem cen: – Braliśmy na to pewne poprawki, ale we wnioskach nie można z tym przesadzać. Pod względem dokumentacyjnym jesteśmy gotowi do przetargu na drogę. W przydomowych oczyszczalniach mamy zrobione rozpoznanie rynku, podobnie z oświetleniem ulic, gdzie jesteśmy w kontakcie z potencjalnymi wykonawcami.

Gmina Wierzbno za otrzymaną dotację nadgoni podstawowe infrastrukturalne zaległości i rozbuduje sieci wodociągowe. Wyremontuje ponadto placówki oświatowe w Wierzbnie i Krypach. – Podchodzimy do tego kompleksowo. Będzie termomodernizacja, wymiana dachów i instalacji, panele fotowoltaiczne, a do tego jeszcze utwardzenie i ogrodzenie terenu. Nasz typowy budżet inwestycyjny to około 13 mln. Otrzymane teraz dofinansowanie da nam prawie drugie tyle – ocenia wójt Emil Wąsowski.
Gmina Sadowne zainwestuje w przedszkole i wodociągi, a Gmina Stoczek w kanalizację i odnawialne źródła energii. Powiat Węgrowski będzie realizował trzy projekty: jeden drogowy, jeden społeczno-edukacyjny i jeden dotyczący usług. – Samorząd powiatu wystąpił o 14,3 mln zł i tyle otrzymał.

Zmodernizujemy drogę Górki-Turna, zaadaptujemy budynek po gimnazjum gminy Liw na potrzeby specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego i poprawimy dostępność do naszych usług poprzez budowę nowoczesnego wydziału komunikacji – wylicza starosta Ewa Besztak. – Do inwestycji szkolnej jesteśmy już przygotowani i niebawem ogłosimy przetarg na wykonanie. Przy drogowej musimy jeszcze dokończyć podziały geodezyjne. Dla rozbudowy urzędu mamy koncepcję, ale nie jest to duże przedsięwzięcie, więc projekt powstanie szybko.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook