Węgrów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Węgrowie i w Łochowie

Region Wt. 02.03.2021 18:11:53
02
mar 2021

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. 1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Węgrowie oraz Łochowie.

W Węgrowie uczczono pamięć Wyklętych Mszą świętą w Bazylice Mniejszej. Po nabożeństwe złożono kwiaty pod tablicą poświęconą m. in. rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, której odsłonięcie 1 marca 2014 roku przez Stowarzyszenie Niezłomni Węgrów zapoczątkowało węgrowskie obchody. Na węgrowskim rynku stanęła także wystawa na pamiątkę 10-tej rocznicy ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Łochowie z kolei Gminne Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą świętą w Jerzyskach w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. Następnie złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym miejsce śmierci mjr Hieronima Piotrowskiego ps. "Jur" i przy tablicy poświęconej pamięci gen. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek" w dawnej Szkole Podstawowej w Łosiewicach.


(fot. www.powiatwegrowski.pl, www.wegrow.com.pl)
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Karolina Górecka
+48.502710082

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.