Węgrów

Dni Węgrowa

Region Pon. 08.08.2022 07:29:23
08
sie 2022

Rocznice nieokrągłe, ale dla miasta ważne. Podczas Dni Węgrowa przypomniano 581. lat praw miejskich i 78. rocznicę wyzwolenia miasta prze Armię Krajową. Tę drugą – w bardzo efektownej formie „rozciągniętej” na całe centrum rekonstrukcji historycznej.

Niewiele brakowało, by pierwszą część dwudniowych obchodów zepsuła pogoda. Fala opadów postawiła pod znakiem zapytania imprezy zaplanowane na sobotnie popołudnie. Na szczęście deszcz przestał padać tuż przed godziną 17.00, dzięki czemu mogły się odbyć zarówno spektakle dla dzieci i występy młodych artystów, jak i koncerty grup Ha-Ta i Blue Cafe. Na Rynku Mariackim bawiło się tego wieczoru dobre trzy tysiące osób.

W niedzielę nikt już nie musiał popatrywać w niebo z obawą, toteż historyczna inscenizacja od początku miała liczną publiczność. Owa inscenizacja, pokazująca wyzwolenie miasta przez Armię Krajową w 1944 roku, miała nietypowy scenariusz. Zwykle takie imprezy odbywają się w jednym miejscu, z wydzieloną częścią dla obserwatorów. Tutaj „uliczne walki” rozpoczęły się w sąsiedztwie kościoła ewangelickiego i przesuwały się – a wraz z nimi i widzowie – na Rynek Mariacki i ulicę Strażacką, by zakończyć się historycznym piknikiem przed Węgrowskim Ośrodkiem Kultury. W rolę polskiego podziemia wcielił się Projekt Historyczny „Konspiracja”, a okupantów – Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa „Bemowo”. Rekonstruktorzy bazowali na zachowanych dokumentach i wspomnieniach i zadbali o wiele szczegółów dotyczących ówczesnego umundurowania i uzbrojenia, choć sam przebieg „walk” miał charakter poglądowy, dopasowany do współczesnego otoczenia i możliwości organizacyjnych.

Efektowną popołudniową rekonstrukcję poprzedziły uroczystości oficjalne: msza odprawiona w węgrowskiej bazylice, apel przy pomniki Armii Krajowej i okolicznościowa sesja rady miasta, podczas której lokalny samorząd uhonorował kilka zasłużonych dla miasta osób. Honorowe obywatelstwo dostał Marian Klimek, który przez dwie i pół dekady rozwinął zakład produkcyjny holenderskiej firmy Addit z kilkunastoosobowej manufaktury do zatrudniającej kilkaset osób i sprzedającej na cały świat fabryki. Tytuł „Zasłużony Obywatel Węgrowa” otrzymała Maria Bauer, lekarz pediatra, zaangażowana w profilaktykę, edukację zdrowotną i działalność społeczną. Tytułami „Za zasługi dla Węgrowa” uhonorowano: Annę Piszczyk, Alicję Krzemińską, Waldemara Mikołajewskiego, Zofię Wangrat oraz miejscowy SP ZOZ.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook