Węgrów

„Twarze Norwida” na ZSP w Łochowie

Kultura Pon. 07.06.2021 17:59:39
07
cze 2021

Akademie czy konferencje szybko się zapomina, a wielkie malowidło zostanie na długie lata. Z okazji 200. urodzin Cypriana Kamila Norwida na budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie odsłonięto poświęcony „czwartemu wieszczowi” mural.

Bieżący rok został ogłoszony Rokiem Cypriana Kamila Norwida przez Sejm RP. Instytucje państwowe przygotowały serię kilkudziesięciu imprez upamiętniających wielkiego (choć niedocenionego za życia) artystę i myśliciela, zachęcając jednocześnie do przyjrzenia się jego dorobkowi w społecznościach lokalnych. Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie nie trzeba było specjalnie zachęcać ani kusić okrągłą rocznicą. – Już 2016 odsłoniliśmy pomnik-głaz narzutowy z tablicą „Poeta-Sztukmistrz”, upamiętniający wówczas 195. rocznicę urodzin poety. Od lat uczestniczymy w konferencjach naukowych, rajdach rowerowych i konkursach recytatorskich, współpracujemy też ze szkołami noszącymi imię Norwida – wylicza dyrektor szkoły, Agnieszka Ludwin.

To zaangażowanie przestaje dziwić kiedy dowiemy się, że wybitny twórca miał swoje rodzinne korzenie w tych stronach. Artur Lis, dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie, jest współautorem (wraz z Piotrem Karsznią) książki „Kraina Norwida”, poświęconej właśnie związkom pisarza z ziemią węgrowską i łochowską. Odnalazł w okolicy liczne grono jego ciotecznych i wujecznych babć, dziadków i pradziadków: mieczników liwskich, marszałków powiatu węgrowskiego, krewnych i kuzynów w Jarnicach, Pogorzelcu, Łochowie, Korytnicy, Tłuszczu i innych miejscowościach regionu. To dlatego do patronatu nad projektem udało się wciągnąć sporą grupę lokalnych samorządów: powiat węgrowski, wyszkowski i wołomiński, gminy Łochów, Wyszków, Strachówka, Zabrodzie i Dąbrówka, a do tego jeszcze Fundację Museion Norwid.
A skąd pomysł na sam mural? – Norwid jest znany jako pisarz i eseista, a był również artystą sztuk pięknych. Uczył się ich w Dreźnie, Florencji i Berlinie, a jest to ciągle jego mniej znana strona. Liczę, że dzięki takiemu upamiętnieniu stanie się nam bliższy i zechcemy go bardziej poznawać – mówi Artur Lis. A autor i główny wykonawca, znany w Polsce i za granicą twórca murali Rafał Roskowiński dodaje: – Norwidowi niewiele zabrakło, by być w panteonie wielkich polskich artystów jak Malczewski, Matejko, Gierymski czy Chełmoński. Jak wiadomo, stał się wieszczem narodowym, dlatego chciałem go przypomnieć jako malarza. Wybrałem z jego twórczości te motywy, które pasowały do kompozycji, aby była ekspresyjna i oddawała charakter Norwida.

Ostatnie pociągnięcia wałkiem malarskim przez szablon miały miejsce tuż przed przecięciem wstęgi, a wykonali je uczniowie szkoły. W odsłonięciu i poświęceniu brali udział przedstawiciele wymienionych wcześniej samorządów, parlamentu, okolicznych instytucji kultury i oczywiście młodzież ZSP w Łochowie.

Więcej na ten temat powiemy na antenie Katolickiego Radia Podlasie we wtorek (8 czerwca) w popołudniowym magazynie „Przystanek Podlasie” oraz w sobotniej (12 czerwca) „Kulturze na Fali”.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook