Węgrów

Świetność baroku w Węgrowie

Kultura Pon. 23.08.2021 09:03:28
23
sie 2021

I Rzeczpospolita w swej potędze i chwale. W niedzielne popołudnie mieszkańcy i goście Węgrowa mogli oglądać widowisko historyczne nawiązujące do czasów odsieczy wiedeńskiej. Była królewska para, husaria, piechota i Tatarzy, a do tego sporo dobrej muzyki. Jednym słowem – barok w pełnej krasie.

Widowisko „Jan Dobrogost Krasiński – rycerz króla Jana III Sobieskiego” oparto na historycznych faktach: że właściciel Węgrowa walczył pod Wiedniem. Bazując na tym założeniu skonstruowano scenariusz, w którym Jan III Sobieski wraz z królową Marysieńką i dworem odwiedza magnata w jego węgrowskich dobrach, gdzie wspólnie z małżonkami delektują się pokazami sprawności swych wojsk, urodą dam i piękną muzyką.

Scenariusz ten wypełniły treścią współpracujące ze Stowarzyszeniem Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur grupy rekonstrukcyjne (Podlaska Chorągiew Husarska i Podlasko-Kozierackie Bractwo Kurkowe). Husaria prezentowała jeździecki kunszt i walkę z kopiami i szablami. Lekka jazda tatarska dołożyła strzelanie z łuków, a piechota – nieco szermierki i kanonadę z rusznic i lekkiej armaty. Na scenie tańczyli „Sokołowianie”, kameralna orkiestra „Arti Sentemo” grała na kilkunastu akordeonach zarówno klasycznego Jana Sebastiana Bacha, jak i przeboje muzyki filmowej, a wisienką na torcie były „Cztery Pory Roku” Vivaldiego w wykonaniu orkiestry „Sinfonia Viva”.
Więcej na ten temat – na antenie Radia Podlasie jeszcze przed południem.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook