Węgrów

Romantyzm w dwóch ujęciach

Kultura Wt. 22.11.2022 18:40:09
22
lis 2022

W Muzeum-Zbrojowni na Zamku w Liwie do wystawy o XIX-wiecznej szabli dołączono 22 listopada drugą, prezentującą staloryty z tej samej epoki. Obydwie wpisują się w dobiegający właśnie końca Rok Romantyzmu.

„Pejzaż romantyczny” to prawie setka rycin, głównie stalorytów z pierwszej połowy  XIX wieku. – Ukazują one prawie cały ówczesny świat. Jest tu Europa, Azja, Afryka i obie Ameryki. Zebraliśmy dzieła rytowników francuskich, angielskich i niemieckich, ale zdarzają się i polscy. Mamy tu przekrój sztuki rytowniczej na wysokim poziomie – mówi autor wystawy, Artur Rogalski.
Wystawa ta znalazła się w tym samym pomieszczeniu, co otwarta trzy tygodnie temu kolekcja szabel. Francuska szabla model 1822 to również „dziecko” romantyzmu, z tym że ona znacznie swoją epokę przeżyła. Jest w użyciu do dzisiaj, oczywiście już tylko do celów paradnych. Muzeum prezentuje ponad 30 egzemplarzy, pochodzących z różnych lat tego dwustulecia.
Obydwie wystawy będą czynne do końca tego roku, ale niemal pewne jest ich przedłużenie na pierwsze tygodnie stycznia.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.