Węgrów

Dekada bogata w pomysły i wydarzenia

Kultura Wt. 13.07.2021 18:02:15
13
lip 2021

Efektownym występem Krzesimira Dębskiego i towarzyszących mu muzyków rozpoczął się VI Węgrowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Sala widowiskowa Węgrowskiego Ośrodka Kultury była wypełniona po brzegi. Nie tylko dlatego, że po wielu miesiącach oglądania zdalnych transmisji publiczność stęskniła się za muzyką graną na żywo. Niedzielny koncert był częścią dziesiątych urodzin Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej, na które przybyło wiele zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji.

Krzesimira Dębskiego przedstawiać nie trzeba: najbardziej znany jest jako kompozytor muzyki filmowej, ale ma na koncie również muzykę do wielu utworów muzyki rozrywkowej, tworzy ponadto muzykę poważną. Oprócz tego, że komponuje, jest również znakomitym skrzypkiem jazzowym, gra na fortepianie i dyryguje. W Węgrowie wystąpił z wokalistką Urszulą Fryzką i gitarzystą Wojciechem Hoffmannem. Cały ten skład czarował licznie przybyłą publiczność szlagierami muzyki filmowej i rozrywkowej, polskiej i zagranicznej, w oryginalnych jazzowych aranżacjach.

Krzesimir Dębski jest witany w Węgrowie jako stary znajomy. Był to już jego szósty koncert w tym mieście, a sam Węgrów pojawia się w jego twórczości, a dokładnie: w opartej na tekście Cypriana Kamila Norwida piosence „Vanitas”. Rozmowę z kompozytorem wyemitujemy w sobotnim magazynie „Kultura na fali”.
Obchodzące swoje 10-lecie Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej to instytucja z bogatym dorobkiem. Oprócz tego, że organizuje Węgrowski Festiwal Organowej i Kameralnej, prowadziło cykle koncertowe związane z pontyfikatem Jana Pawła II i stuleciem Bitwy Warszawskiej, festiwal operetkowo-musicalowy, festiwal muzyki bitewnej, a od tego roku międzynarodowy festiwal pieśni legionowej (wspólnie z fundacją „Kultura z Pasją”). Ma też na koncie wiele kursów i szkoleń zachęcających mieszkańców miasta i powiatu węgrowskiego do aktywności społecznej. Prowadziło punkty doradztwa dla drobnych przedsiębiorców, stowarzyszeń i fundacji. Ze swoją działalnością wychodzi daleko poza powiat węgrowski i północno-wschodnie Mazowsze. Nawiązało ożywione kontakty na Podkarpaciu, gdzie niedawno realizowało projekt związany z tamtejszymi tradycjami muzycznymi, kulinarnymi, dawną ludową obrzędowością itd. Stowarzyszenie wydaje też książki i płyty, a jego działalność śledzą w sieci tysiące ludzi. Na niedzielnym bankiecie prezes Zofia Paczóska dziękowała partnerom, przyjaciołom i dobroczyńcom: miejscowym i okolicznym samorządom, organizacjom pozarządowym, parafiom i regionalnym mediom.

Zdjęcia z tego wieczoru – w naszej galerii.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook