Diecezja drohiczyńska

Odpust w Kątach - Nadzieja przebudzenia w Maryi

31
sie 2021

Tegoroczny odpust ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w Kątach odbył się w niedzielę, 29 sierpnia. Uroczystościom przewodniczył ks. kan. Mieczysław Rzepniewski.

Ksiądz Rzepniewski jest poetą, który wydał ponad 40 tomików wierszy ukazujących w poetycki sposób poszukiwanie uniwersalnych wartości w świecie, jak też odnoszących się do konkretnych wydarzeń życia świata, Polski i Kościoła. Jest także tłumaczem literatury chrześcijańskiej, szczególnie francuskiego pisarza i duszpasterza Michela Quista, lingwistą - byłym wykładowcą języków: łacińskiego, greckiego, włoskiego i angielskiego w Wyższym Seminarium Duchowym w Drohiczynie oraz w innych szkołach.

W wygłoszonych podczas dwóch Mszy św. homiliach, ks. Rzepniewski ukazał postać Maryi dającej nadzieję stykającym się z nią ludziom. Czyni to, wymuszając czasami wręcz na swoim Synu Jezusie, udzielanie im potrzebnego wsparcia mocą Boga. Przypomniał cudowne zwycięstwa Polski dokonane za przyczyną Maryi, czczonej jako Jasnogórska Matka i Królowa, dokonująca tymi wydarzeniami przebudzenia swoich dzieci w tragicznych momentach najazdów innowierców, zaborów, okupacji, czy komunizmu. W poetyckiej formie zaapelował on także, aby nie tracić nadziei, że Maryja dokona przebudzenia we współczesnej Polsce i dotknie nim zarówno wierzących, jak też drwiących z Jej wizerunku i chrześcijańskiej wiary Polaków, którzy błąkają się w beznadziejności życia.

Po zakończeniu liturgii, była możliwość nabycia kilku publikacji ks. Mieczysława Rzepniewskiego, podpisanych przez autora.

Uroczystości odpustowe w Kątach były także dziękczynieniem na tegoroczne plony. Poświęcony wieniec, przygotowany w tym roku przez mieszkańców wsi Bednarze, reprezentuje parafię na Dożynkach Gminnych w Korytnicy i Dożynkach Diecezjalnych w Ciechanowcu.

W kościele parafialnym w Kątach możemy podziwiać dwa różne i piękne wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej. Jeden, to szczególny tryptyk ikonograficzny w ołtarzu głównym. Jasnogórska Ikona wykonana jest z artystycznym kunsztem, a otaczają ją boczne skrzydła, ukazujące w formie bizantyjskich ikon, sceny z życia Maryi. Tryptyk ten został wykonany w pracowni Jerzego Nowosielskiego z Krakowa, zmarłego w 2011 roku najbardziej znanego i cenionego malarza i współczesnego pisarza ikon. Na frontonie obecnej świątyni widnieje zaś płaskorzeźba Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej z ołtarza głównego dawnej, drewnianej świątyni zasłaniana niegdyś obrazem św. Józefa. Jest ona zrobiona z dwóch rodzajów drewna. Z ciemnego drewna powstały twarze Jezusa i Maryi oraz dłonie, a z jasnego, pokrytego płatkami złota, suknia i ornament. Dzieło pochodzące prawdopodobnie z 1912 roku wykonano również z wielkim kunsztem rzeźbiarskim. Jasnogórską Płaskorzeźbę odnowioną i podświetloną, umieszczano tam na jubileusz 100-lecia parafii w 2019 roku.ks. Artur Płachno
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Dorota Wakuła

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook